Bakan Şimşek’ten yatırımcılara ‘temkin’ tavsiyesi… Finansal okuryazarlık projelerini duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, finansal okuryazarlık düzeyi düşük olan yatırımcıları sermaye piyasalarında temkinli olmaları konusunda uyardı. Şimşek, finansal okuryazarlık seviyesinin artırılması amacıyla başlatılan projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Şimşek, finansal teknolojideki hızlı değişim ve dönüşümün, yeni finansal enstrümanların ve finansal okuryazarlığın önemini artırdığını belirtti. Dünyanın birçok ülkesinde finansal okuryazarlık bilincinin yükseltilmesi için çalışmalar yapıldığını vurguladı.

Ülkelerin kalkınma stratejisi açısından, tasarruf oranlarının artırılması ve finansal piyasalara doğrudan yatırım yapılmasının önemli olduğunu dile getiren Şimşek, finansal okuryazarlık düzeyinin artırılmasının bu sürece katkı sağlayacağını ifade etti.

Türkiye’de finansal okuryazarlık seviyesinin artırılması gerektiğini vurgulayan Şimşek, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve özel şirketlerin bu alandaki projelerinin dağınık olduğunu belirtti. Şimşek, bu doğrultuda mesleki ve teknik liselerde finansal okuryazarlık derslerinin verildiğini ancak ilköğretimde bu konuda eksiklikler bulunduğunu söyledi.

Şimşek, finansal okuryazarlık seviyesi düşük olan bireylerin sermaye piyasalarında zarar görebileceğine dikkat çekerek, bu kişilerin temkinli olmalarının önemli olduğunu vurguladı. Bu çerçevede finansal okuryazarlık dönemini başlattıklarını belirten Şimşek, çeşitli projelerle finansal okuryazarlık seviyesinin artırılmasını hedeflediklerini açıkladı.

Şimşek, bu projeler arasında Finansal Okuryazarlık Portalı, Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Finans Akademisi gibi eğitim projelerinin bulunduğunu dile getirdi. Bu projelerin uzun vadeli ve çeşitlendirilmiş bir yatırım anlayışını destekleyeceğini ve sermaye piyasalarına katılımı artıracağını belirtti.

Ayrıca, kadınlara yönelik eğitim çalışmalarının da sürdüğünü ifade eden Şimşek, finansal okuryazarlık seviyesinin artırılmasıyla birlikte yatırımcı davranışlarının daha profesyonel bir seviyeye taşınacağını ve piyasa etkinliğinin artırılacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x