Doktorlar Kış Aylarının Vazgeçilmez Çorbasını Seçti! Kelle Paçadan Bile Daha Sağlıklı

Kelle paça çorbası, Türk mutfağının en önemli lezzetleri arasında yer alıyor.. Kelle paça, küçük ve büyükbaş hayvanların kesilmiş kelle ve ayak bölümlerinden yapılan çorba türü yemeklere verilen isimdir.

Hem kafa bölümü hem de ayak bölümü yüksek miktarda kolajen içermektedir. Kelle paça genel olarak faydalı çorbalar arasında yer alır. Hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı vücudu korumaya yardım eder.

KELLE PAÇANIN FAYDALARININ YANINDA ZARARLARI DA ÇOK FAZLA

Omega-3 bakımından da zengin olan paça çorbası, beyinsel gelişimi ve zihin sağlığını da korumaktadır.

Düzenli ve yeterli miktarda paça çorbası tüketimi, soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklara karşı da etkili bir koruma sağlar.

Ancak kelle paça çorbasıyla ilgili yapılan bir açıklama kafa karışıklığına yol açtı.

Milliyet’te yer alan bir habere göre; Kelle paça çorbası çok tüketilirse zararlı. Yapılan araştırmalara göre paça çorbası tüketiminin miktarı büyük bir öneme sahip. Az tüketildiğinde hiçbir zararı olmayan paça çorbasının aşırı bir şekilde tüketilmesi ise karaciğere ve böbreklere zarar verdiği ortaya çıktı. Eski bir gelenek olarak eklem ağrılarında içilen paça çorbasının içeriğinde yer alan kolajen, eklem ağrılarına ve kırıklara iyi gelse bile fazla tüketilmesi halinde böbreklere ve karaciğerleri olumsuz yönde etkiliyor.

MORİNA BALIĞI TÜKETİN
Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu diğer bir gerçek ise morina balığının oldukça faydalı bir deniz ürünü olması. Morina balığından elde edilen peptitlerin iyileştirici özelliğinden bahseden uzmanlara göre günlük hayatta sık sık morina balığı tüketilmeli. Kuzey bölgesinde görülen Morina balığının derisinden elde edilen aminoasit özelliğine sahip kolajen peptitler eklem ağrılarına iyi geliyor.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ!

Öte yandan Milliyet’te yayınlanan haber çok sayıda haber sitesinde de haber yapıldı. Sosyal medya üzerinden de binlerce kişi paylaştı.

Bir çok vatandaşın tepkisi ise ortaktı. ”Kelle paça çorbasını bile ayda yılda bir tüketiyoruz. Bize kalkmışlar morina balığı tüketin diyorlar” diyen vatandaşlar söz konusu açıklamaya tepki gösterdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x