Kimyasal deterjandan daha etkili! Lekeleri çıkaran portakal temizliği

Birçok farklı kimyasal ürün kullandıkça çevreye zarar vermeye devam ediyoruz. Bunun yanı sıra aşırı kimyasal ürün kullanımı temizlediğiniz yüzeylere de zamanla zarar verebilir.

Temizlik yaparken de kullanılabilen portakal, güçlü bir leke çıkarıcı olarak tercih edilebilir. İnsan sağlığı için birçok faydası bulunan bu meyvenin özellikle enfeksiyonel rahatsızlıklardan korunmak için tüketilmesi öneriliyor. Ancak tek faydası bu değil.

Özellikle portakal kabuğu veya yağı, yağlı lekelerin çıkarılmasında etkili olabilir. Temizlik yaparken portakalı yağ çözücü olarak kullanabilirsiniz. Kimyasal ürünlerin ağır kokusundan etkilenmemek için de etkili bir yoldur.

Portakalda bulunan doğal yağlar, antiseptik özellikler barındırır. Bu özellik, portakalın temizlik sıvılarına veya spreylerine eklenerek yüzeyde bulunan bakterilerden arınmasına yardımcı olur. Temizlik karışımlarına dahil edebilirsiniz.

Temizlik yaparken halı veya kumaş üzerindeki lekeleri çıkarmak için portakal suyunu tercih edebilirsiniz. Ancak renk dayanıklılığına dikkat etmeyi unutmayın. Bunun için portakal kabuğu yağı edinerek temizlik spreyine karıştırabilirsiniz.

Portakal kabuklarından temizlik malzemesi elde etmek için öncelikle 10 tane portakala ihtiyaç var. Kabukları küçük küçük olacak şekilde doğrayıp güneşte bekletmeniz gerekiyor.

Kuruyan portakal kabuklarını temiz bir kavanoza alarak üzerine 1 litre sirke ilave edin. Son olarak karışımı iki hafta boyunca serin ve karanlık bir alanda bekletmeniz gerekiyor. Daha sonra karışımı süzüp sprey şişesinde kullanabilirsiniz.

Temizlik aşamasında spreye doldurduğunuz portakal suyunu kirli, lekeli bölgelere sıkarak bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Halıdaki lekeleri çıkarmak için portakal suyunu lekenin üzerine uygulayabilir, bir süre bekledikten sonra nemli bir bezle silerek temizleyebilirsiniz.

Sirke ve portakal karışımı etkili bir temizlik ürünü olabilir. Ancak asidik özellikleri nedeniyle yüzeylere zarar vermemek için dikkatlice temizlemeye özen gösterin. Temizlenecek bölgelere göre bu karışımı suyla açabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x