Sokak satıcısını taciz eden Obama’nın eski danışmanı serbest bırakıldı

ABD’nin eski başkanı Barack Obama’nın danışmanlığını yapan ve Dışişleri Bakanlığı’nda İsrail ve Filistin dairesi dahil birçok görevde bulunan Stuart Seldowitz, gözaltına alındıktan bir gün sonra kefaletsiz serbest bırakıldı.

Seldowitz, New York’ta bir sokak satıcısını defalarca İslamofobik ve ırkçı ifadelerle sözlü saldırıda bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından gözaltına alınmıştı. CNN International’ın aktardığına göre, 64 yaşındaki Seldowitz’e dördüncü derece nefret suçu ve ısrarlı takip ile ikinci derece ağırlaştırılmış taciz suçlaması yöneltildi. Basına yansıyan mahkeme belgelerine göre, Seldowitz, atılı suçları kabul etmedi.

New York Post haber sitesi de konuya ilişkin haberinde mahkemenin Stuart Seldowitz’in denetimli serbestlik kararıyla salıverildiği bilgisini paylaştı.

VİDEOLARDAKİ KİŞİNİN KENDİSİ OLDUĞUNU KABUL ETTİ

Seldowitz, gözaltına alınmadan önce CNN’e eposta yoluyla yaptığı açıklamada, sosyal medyaya yansıyan ve tepki çeken videolardaki kişinin kendisi olduğunu doğrulamıştı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından New York Belediye Başkanı Eric Adams da sosyal medya paylaşımında, “İslamofobi nefrettir. Bu alçak, saygısız söylemin şehrimizde yeri yoktur. Bunu reddediyoruz ve yalnız olmadığımızı görmekten mutluyuz” ifadesini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Obama’nın döneminde danışmanlık yapan ve Dışişleri Bakanlığı’nda İsrail ve Filistin dairesi dahil birçok görevde bulunan Stuart Seldowitz’in New York’ta satıcıya yönelik defalarca tekrarladığı sözlü saldırı, Batılı yöneticilerin Müslüman karşıtı ve yabancı düşmanı yaklaşımını gözler önüne sermişti. Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre Seldowitz, Manhattan’daki satıcıya “terörist” diye hakaret etmiş, satıcının “Çocukları siz öldürüyorsunuz, ben değil” sözleri üzerine de “Biz 4 bin Filistinli çocuğu öldürsek ne olur biliyor musun? Bu yeterli olmazdı, bu yeterli olmazdı” ifadelerini kullanmıştı.

Görüntülerde, Seldowitz’in, satıcının kibarca orayı terk etmesini istemesine rağmen “Burada kimse yok. Buraya ‘Bu adam Hamas’a inanıyor’ diye tabelalar koyacağım” demesi dikkati çekmişti. Başka bir görüntüde de telefonla satıcının fotoğrafını çeken Seldowitz, satıcıyı Mısır istihbaratına ailesini yakalatarak, tırnaklarını söktürmekle tehdit etmişti. Seldowitz’in, Kuran ve Muhammed peygamber hakkında hakaretlerde bulunması, satıcıya ise “cahil” demesi görüntülerde yer almıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x