Türkiye Petrolleri ‘yatırım fırsatı’ mı duyurdu?

YouTube’da yayınlanan bir reklamda Arda Turan’ın görüntülerine yer verilerek, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) bir “yatırım fırsatı” duyurduğu iddia edildi. Ancak reklamdaki görüntülerin TRT Spor’daki “Daha Daha” isimli programdan alındığı ortaya çıktı. TPAO, zaman zaman ortaya çıkan bu dolandırıcılık faaliyetleriyle ilgili uyarıda bulunuyor.

Teyit.org’un incelemesine göre reklamın yönlendirdiği internet sitesinde şüpheli durumlar gözlenebiliyor. Öncelikle URL adresinin TPAO’nun resmi internet sitesinin URL’sinden farklı olduğu anlaşılıyor.

İkinci şüpheli durum ise Türkiye Petrolleri’nin logosu ile ilgili. Reklamın yönlendirdiği internet sitesinde logonun turuncu olduğu görülüyor. Fakat TPAO’nun logosu kırmızı.

TRT’DEN ALINMIŞ

Sitede Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın da bu yatırıma teşvik ettiğine dair ifadelere yer verilmiş. Bununla birlikte şirketin adı “Chalık Holding” olarak yazılmış. Şirketin resmi internet sitesinde “Chalık Holding” adına yer verilmiyor. Bununla birlikte Ahmet Çalık’ın hiçbir resmi kaynakta böyle bir yatırım tavsiyesi yer almıyor.

YouTube üzerinden Arda Turan’ın söyleşisi gibi paylaşılan görüntülerin, TRT Spor kanalında Daha Daha isimli programdaki görüntülerle birebir aynı olduğu tespit edildi.

Ayrıca, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı halka açık bir şirket değil. Dolayısıyla herhangi bir hisse satışı söz konusu değil. Türkiye Petrolleri’nin resmi internet sitesinde şirketin hisse satışı olmadığına dair kamuoyu açıklamasına ulaşılabiliyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x